Kapat

50 Milyona Yakın Kişinin T.C Kimlik Bilgileri Çalındı Yalanı!

Anasayfa İnternet 50 Milyona Yakın Kişinin T.C Kimlik Bilgileri Çalındı Yalanı!

Merhaba arkadaşlar son zamanlarda internet’te ve bazı sosyal mecralarda paylaşılan “50 Milyon Kişinin Kimlik Bilgileri Çalındı!” gibi paylaşımların YALAN! olduğunu ve aslının olmadığını bildirmek maksadıyla yazıyorum.

 

Bu makale biraz alıntı olacak gibi ama bilgilerin tamamı ile doğruluğu ve bir kaç araştırmaya yönelik olan bulguların doğruluğuna istinaden yazıyorum (Ne demek istedim acaba burada merak ediyorum 😀 )

Öncelikle böyle bir şeyin ortada dolaştığı belli dosyalarda mevcut. Fakat bilinmesi gereken birşey var ki bu dosyalar 2009 yılına ait ve kayıtlı kişi sayısı ise 46.859.466 ve ücretli olarak satıldığı düşünülen bir veritabanı gibi düşünüyorum. Hani şu sizi arayıp tc numaranızı adresinizi ve diğer kişisel bilgilerinizi bilip sizlere X bankasından sağlık sigortası yapmışsınız devamı için X ₺ iptali içinse Y ₺ ücret ödemenizi söyleyen dolandırıcılar varya hah işte onların kullandığı bilgiler işte 🙂 Neyse konumuza dönelim bu bilgilerin EGM tarafından alınmadığını ve Emniyet birimlerinin bu tür verilerini saklamadığını söyleyen bir kaç HACK Grubu var ne kadar doğrudur bilemeyiz lakin bunlar da aynı bilgiyi paylaşmışlar ki doğruluk payı var gibi. Ayrıca birisi bu bilgilerin bir hukuk firmasından çalındığını da söyleyenler var.

 

İçeriğe gelincede bu dosyayı açmak için program kullanılması gerektiği ve içinde bu programın yer aldığı da bilgiler arasında tabikide virüslü olarak. Ne amaçlı paylaşıldığı belli ama bu virsün ne için içine enjekte edildiği biraz muallakta tabiki.

 

Kısacası itibar etmeyiniz böyle birşey yapılmadı sadece önceki yıllara ait olan bilgiler bir şekilde sızdırıldı ve 26 yaş ve üzeri kişilerin bilgileri sızdırıldı diye de söyleniyor bende onların yalancısıyım 🙂

Her neyse siz dikkatli olun yine de..

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir