Kapat

Kısaltılmış Linklere Dikkat!

Anasayfa İnternet Kısaltılmış Linklere Dikkat!

Kısaltılmış linklere dikkat teknolojinin ve internet kullanımının arttığı şu zamanlarda kısaltılmış linklere tıklamadan bir kez daha düşünün.

 

Kısaltılmış linklere dikkat etmekte fayda var çoğu girdiğimiz ve kullandığımız sitelerde linkleri kısaltılmış olarak sunuyorlar ve siz bu linklerin hangi siteler üzerinden geçtiğini bilmeden tıklıyorsunuz. İşte bu tıklamadan itibaren tehlikeli olaylar dönmeye başlıyor. Üstelik sadece bu kısa linke tıklamakla başlıyor herşey.

Peki bu tehlikeli dediğiniz olaylar ne?

Tıkladığınız linkte size herhangi bir sorgu ekranı çıkmadan size virüs yedirerek tüm bilgilerinize ve bilgisayar üzerinizde yaptığınız tüm işlemlere ulaşabilirler. Banka kartlarınız, sosyal hesaplarınız, tüm konuşma kayıtlarınız hatta kişisel resim ve bilgileriniz tehlikede demektir. İçlerinde en büyük tehlike bu diyebilirim (Daha ne olsun ki zaten).

Kısaltılmış Linklere Dikkat

Bir diğeri isi IP kaydınızı loglayabilirler. Zararlı site üzerinden geçiş yaptırarak farkına varmadan siteden virüs yedirebilir. Son olan ve kişisel güvenliğinizi tehlikeye sokan ve kişisel bilgilerinizi çeken bir sisteme dahil edebilirler.

Eğer linke tıkladığınız kaynak güvenli değilse ya da güvenmiyorsanız kesinlikle tıklamamanızı öneririm. Eğer illede tıklayacağım diyorsanız eğer şu siteden gerekli yere linkinizi yapıştırarak orjinal url’ye ulaşabilirsiniz. Bu şekilde kullanmanız daha sağlıklı olacaktır.

Unutmayın teknoloji ve internet kullanımı arttıkça bu tür olaylarda artacaktır. Güvenliğinize önem verin.

 

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir