Kapat

Sahte Virüs Uyarıları Nasıl Saptanır?

Anasayfa İnternet Sahte Virüs Uyarıları Nasıl Saptanır?

Girdiğiniz internet sitelerinde çıkan güvenlik önerilerinin ne kadar doğru ya da güveli olduğunu anlayabilir misiniz? Eğer bir fikriniz yoksa ve bu konuda çekinceleriniz varsa bu makaleyi dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

Her bilgisayar kullanıcısı az çokta olsa bilgisayar virüsü nedir?, zararlı nelerdir? gerek yaşayarak gerek tecrübe ederek bilgi sahibi olmuşlardır yada en azından duymuşlardır.

Aslında bilgisayarınıza virüsler bir internet sayfasına girmenizle bulaşmazlar. Gerçek şudur ki; bilgisayarınızdaki bilgileri, dosyaları yada bilgisayarınızın kendisine erişmek/kullanmak için internet sitelerine çeşitli şekilde reklamlar vererek ve sizleri bu reklamlara tıklatıp gelen uygulamayı yükleterek bulaştırırlar. Bu da demek oluyor ki her internet sitesinde yer alan reklamlara tıklamamak gerek (Bilgisayarınızda virüs var, bilgisayarınız çok yavaş, bilgisayarınızda şu kadar hata bulundu gibi reklamlardan bahsediyoruz, lütfen tür reklam ve görsel materyallere itimat etmeyiniz).

Sahte Virüs Uyarıları Nasıl Saptanır?

İkinci olarak popüler olan akıllı telefon kullanımının artmasıyla rahat durmayan zararlı kod yazarları “Dikkat, telefonunuzda virüs tespit edildi. Virüsü silmek için buraya tıklayın” veya “Dikkat, telefonunuzda bir çok hata bulundu onarmak için hemen tıklayın” ya da pop-up gösterim ile sizin telefonunuz hakkında bilgi vererek uygulama yüklemenizi isterler. Başka bir yöntemleri ise telefonunuzun/bilgisayarınızın sağ alt köşesinden yukarı çıkarak sanki telefonunuzdaki/bilgisayarınızda virüs programının uyarı verdiği durumu yaratarak bu reklamlara tıklamanız için algı oluştururlar. Bu reklamlar o kadar gerçekçi olabilir ki inanmamak elde olmuyor fakat bizde sizlere bunları nasıl göz ardı edebileceğiniz hakkında aydınlatmak istiyoruz.

sahte-virus-uyarilari-nasil-saptanir-04

Hemen altta yer alan resimler sizi virüslü sitelere yönlendiren reklamlardan bir kaçıdır, bu resimlerdeki uyarılardan herhangi birine rastladığınızda yapmanız gereken işlemleri kısaca şöyle;

Sahte Virüs Uyarıları Nasıl Saptanır?

 

Farenizi (Mause) reklamın üzerine getirin ve tarayıcınızın sağ/sol alt kısmında bir url dizinine gidip gitmediğini kontrol edin ( alteratifolarak yeni bir sekme açın yada geçerli pencereyi kapatın bu şekilde de öğrenebilirsiniz). Eğer bir url gizli ise tıklamayın virüslü bir siteye yönlendirme tehlikesi ile karşı karşıya demektir.

sahte-virus-uyarilari-nasil-saptanir-03

Yada şu üsteki resim gibi sizden sözde onay isteyen bir pop-up’ta olabilir. Dikkat ediniz ki bu görsel sizin internet sitesinde gezinti yaparken açtığınız bir site üzerinde karşınıza çıkar tarayıcıyı/sekmeyi kapattığınızda kaybolacaktır bilgisayarınızda ki herhangi bir uygulamanın verdiği bir uyarı değildir.

 

Eyvah! Ama Ben Tıkladım!!

Yukarıda yer alan önerileri tınlamadınız ve tıkladınız (biz öyle varsayıyoruz). Endişelenmenize gerek hemen o klavye ve fareyi yere bırakıp bilgisayarınızın fişini çekin. Daha sonra kasanın arkasında yer alan tüm kabloları çıkarın. Daha sonra alıp bir derin dondurucuya ya da buz dolabınızın buzluğunda 3 ile 5 saat arası bekletin virüsleri dondurup öldürmeniz için gerekli bir işlemdir. Şaka şaka birazcık eğlenelim dedik sadece. Hemen internet tarayıcınızı kapatın bilgisayarınzın virüs programını çalıştırıp bir virüs taraması yaptırın. Tarama tamamlandığında eğer virüs bulmuşsa ne tür bir virüs olduğunu arama motorlarına yazıp hakkında bilgi edinin ve bilgisayarınıza ne tür bir zarar vereceğini araştırın (bilgi sahibi olmanız açısından). Tarama işleminden sonra AntiVirüs programınızın virüsü bulaştığında yapacağı eylemlerden birini seçin (Sil/Sil Karantinaya Al/ Karantinaya Taşı/ Temizle gibi seçenekler çıkabilir) ve Tamam’a basın (Virüs Programının Arayüzüne göre yylem türleri değişebilmekte/farklı şekilde adlandırıla bilmektedir)

Unutmayınız ki sadece bir müzik dinlemek için yaptığınız işlemler bile telefonunuzu/bilgisayarınızı mahvedebilir. Güvemediğiniz ya da güven sağlamayan internet sitelerinden uzak durunuz.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir