Kapat

S-400 Füze Savunma Sistemini Çekici Kılan Şey Nedir?

Anasayfa Sektörel S-400 Füze Savunma Sistemini Çekici Kılan Şey Nedir?

S-400 Savunma Sistemini Çekici Kılan Şey Nedir?

Bilindiği üzere Türkiye Rusyadan S-400 Füze Savunma Sistemi almak istedi. Bununla birlikte başta ABD olmak üzere bir çok itirazlarda bulundu hatta bununla da kalmayıp tedarikçi konumunda olduğumuz F-35 Savaş Uçaklarının teslimi konusunda yaptırımların yapılması aşamasına kadar ulaştı. Ulaştı ulaşmasına da peki neden bizim bu savunma sistemine sahip olmamızı istemiyorlar. Akıllarda da bir çok soru işaretleri mevcut. Bizde bir nebze olsun bu soruların yanıtlarını verelim dedik.

SIPRI (Stockholm International Peace Research Institute) Uzmanı Siemon Wezeman konuyla ilgili olarak Al Jazeera’ya yaptığı açıklamada S-400’teki radar sistemi ve diğer gözlem araçları, füzeler gibi geniş bir menzile sahip. Radarlar, 600 kilometre mesafedeki hedefleri tespit ediyor, füzeler de 400 kilometreye kadar etkili olabiliyor. Görünmezlik teknolojisini kullananlar da dahil çok sayıda potansiyel hedefi aynı anda takip edebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin de 4 adet S-400 füze savunma sistemi aldığını biliyoruz. Bu satın almanın bizim için yaklaşık maliyeti 2.5 milyar dolar civarında. S-400 sistemi, Rusya’nın soğuk savaş döneminden itibaren geliştirmeye başladığı savunma sisteminin dördüncü neslini ifade ediyor. Testlerine 1999 sonunda başlanan sistem, 2007 yılında faaliyete alındı. Sistem her türlü seyir füzesi, balistik füzesi ve hava aracını yok etme kabiliyetine sahip.

0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir